Discountable price melamine coffee mug to Norway Factory
Discountable price melamine coffee mug to Norway Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 400ml Melamine Coffee Mug |
| Item No. | CP093 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Grey/White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 80pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | 400 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9 |
| Shipping Weight (kg) | 10.3 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
We have a highly efficient team to deal with inquiries from customers. Our goal is "100% customer satisfaction by our product quality, price & our team service" and enjoy a good reputation among clients. With many factories, we can provide a wide range of Discountable price melamine coffee mug to Norway Factory, The product will supply to all over the world, such as: Georgia , UK , Mauritius , We have more than 8 years of experience in this industry and have a good reputation in this field. Our products have won praise from customers worldwide. Our aim is to help customers realize their goals. We are making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Everyone enjoys an ice cream social, Zak has products for enjoying this treat at home, with friends and even on the go. Our ice-cream collection is served in multiple colors to fit your flavor.
From Duo bowls and their festive two-tone design to the Fluted bowls that are a modern take on the classic Soda Shoppe design and the Fresco bowls with their deep sides for those people who can’t get enough, Zak has an ice cream bowl that is sure to satisfy anyone’s cravings! And of course, no ice cream bowl would be complete without a coordinating spoon, which is why Zak has durable melamine spoons to complement all of its festive bowls. All you need now, is the ice cream! http://bit.ly/1GioFm0
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.










