Discount wholesale melamine waste bin Wholesale to Nepal
Discount wholesale melamine waste bin Wholesale to Nepal Detail:
| Specification | |
| Item Name | Fashion Melamine Waste Bin |
| Item No. | CP104 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Black |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20 cm |
| Width | 20 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.1 |
| Shipping Weight (kg) | 9.6 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We regularly perform our spirit of ''Innovation bringing progress, Highly-quality making certain subsistence, Administration marketing benefit, Credit score attracting customers for Discount wholesale melamine waste bin Wholesale to Nepal, The product will supply to all over the world, such as: Buenos Aires , US , Turkey , Our products are very popular in the word, like South American, Africa, Asia and so on. Companies to "create first-class products" as the goal, and strive to provide customers with high quality products, provide high-quality after-sales service and technical support, and customer mutual benefit, create a better career and future!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!











