Discount wholesale melamine two tone bowl for Karachi Manufacturers
Discount wholesale melamine two tone bowl for Karachi Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
With our leading technology as well as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and development, we will build a prosperous future together with your esteemed company for Discount wholesale melamine two tone bowl for Karachi Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Stuttgart , Italy , New Zealand , To let customers be more confident in us and get the most comfortable service, we run our company with honesty, sincerity and best quality . We firmly believe that it is our pleasure to help customers to run their business more successfully, and that our professional advice and service can lead to more suitable choice for the customers.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Ingredients
Potato-2
Carrot-2 medium
Beans -10
Peas-handful
Big Onion -2medium
Ginger garlic paste -1tbsp
Green chilli-3
Curry leaves-1 string
Coriander leaves -
Salt
Turmeric powder-1/4tsp
Garam Masala -3/4tsp
Pepper powder-1/4 to 1/2 tsp
Oil
Bread Crumbs -
Egg white or
All Purpose four -3tbsp
Water -
Method
Cook all vegetables .. Boil potato and mash well..
Heat a kadai and heat oil
Then add chopped onion,ginger garlic paste ,green chilli,curry leaves and saute till raw smell goes
Then add turmeric powder and garam masala ..mix well ..saute for few seconds
Then add cooked vegetables and potato mix well
Add coriander leaves and mix well
check the salt and spice level .. Add pepper powder according to that
Now cook this mix till dry
Then allow to cool
If the mix still have moisture and cnt able to roll to cutlet shape
Then mix some bread crumbs to it till u get a nice texture
Then wet ur palm and make in to shape ,dip in maida water or egg white then roll in bread crumbs
Keep this in freezer for 15 to 20 minutes b4 frying
Heat oil and place cutlet and shallow fry in both sides till golden shade
Remove to a kitchen tissue and have it with ketch up
Salad servers fit inside the cover when not in use. Sleek jewel tone color martini glass set is the perfect housewarming gift. 4 piece melamine feeding set includes bowl, lid, fork, and spoon, Suction base holds the bowl in place, Lid is for storing leftovers, Dishwasher safe (remove suction cup before placing in machine), Non-toxic are available in http://www.katiewongnyc.com
The factory workers have rich industry knowledge and operational experience, we learned a lot in working with them,we are extremely grateful that we can encount a good company has excellent wokers.











