Discount Price melamine platters to Serbia Factories
Discount Price melamine platters to Serbia Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16inch Melamine Oval Plate |
| Item No. | PT045 |
| Shape | Oval |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 41 cm |
| Width | 41 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
Quality First,and Customer Supreme is our guideline to provide the best service to our customers.Nowadays, we are trying our best to become one of the best exporters in our field to meet customers more need for Discount Price melamine platters to Serbia Factories, The product will supply to all over the world, such as: Southampton , Jamaica , belarus , We taking advantage of experience workmanship, scientific administration and advanced equipment, ensure the product quality of production, we not only win the customers' faith, but also build up our brand. Today, our team is committed to innovation, and enlightenment and fusion with constant practice and outstanding wisdom and philosophy, we cater to the market demand for high-end products, to do professional products.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.claycraftindia.com/ – Manufacturer and exporter of fine bone china products, Ceramic india, coffee Mug, Ceramic coffee mug, Ceramic dinner set, Tableware products, Indian crockery jaipur, Bone china Gift items, Bone china crockery, Bone china pottery, Pottery jaipur india, Bone china crockery machinery from India.
Our Location:
F-766 A, Road No. 1-D,
V.K.I. Area, Jaipur- 302013 – India
Tel. : +91 141 4107975
This silicone spatula/rubber scraper with a spoon shape will no doubt become your favorite tool in the kitchen. Use it to mix, scrape and stir any batter, then scrape every bit of batter from the bowl. The last of the peanut butter and mayo don’t stand a chance in a jar with this spatula around. Perfect for use on non-stick surfaces. Heat resistant to 500°F.
http://www.lemonpoppyinc.com/product/silicone-spoon_red/
Company director has very rich management experience and strict attitude, sales staff are warm and cheerful, technical staff are professional and responsible,so we have no worry about product,a nice manufacturer.











