Best quality and factory melamine divided tray to Jakarta Manufacturers
Best quality and factory melamine divided tray to Jakarta Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 15.5inch Melamine Divided Tray |
| Item No. | TR088 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Orange |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29.5 cm |
| Width | 39.5 cm |
| Height | 2.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
We can always satisfy our respected customers with our good quality, good price and good service due to we are more professional and more hard-working and do it in cost-effective way for Best quality and factory melamine divided tray to Jakarta Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Sacramento , Estonia , Australia , Our company sticks to the principle of "high quality, reasonable price and timely delivery". We sincerely hope to establish good cooperative relationships with our new and old business partners from all parts of the world. We hope to work with you and serve you with our excellent goods and services. Welcome to join us!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
THIS IS FULLY AUTOMATIC MACHINE IN WHICH NO LABOUR IS REQUIRED.
YOU CAN MAKE BOWLS; SNACKS PLATES TYPE OF MEAL PLATE UPTO THE SIZE OF 12″ OUTPUT: 5400 PIECES
FOR FURTHER DETAILS CONTACT: PRATISH BANSAL: 09312280006
E MAIL: dclmachinery@hotmail.com, dclmachinery@gmail.com
VISIT: www.dclmachinery.com , www.paperplatemakingmachine.com. 25 years of goodwill, For disposable Paper cup,plate making machine,molds & raw material~ Delhi core and lamination, B-20, street no-2, kanti nagar extn, Near welcome metro station, Krishna nagar, delhi-110051, email- pbansal2511@gmail.com pls visit www.paperplatemakingmachine.com,
CONTACT US-PRATISH BANSAL 9312280006, 09048819923
011-64616881, timing 11am to 6pm, weekly holiday sunday.
With our easy Test Kitchen tip, you’ll never have to worry about broken glass again.
Watch more Super Quick Video Tips at
http://AmericasTestKitchenFeed.com
America’s Test Kitchen is a real 2,500 square foot test kitchen located just outside of Boston that is home to more than three dozen full-time cooks and product testers. Our mission is simple: to develop the absolute best recipes for all of your favorite foods. To do this, we test each recipe 30, 40, sometimes as many as 70 times, until we arrive at the combination of ingredients, technique, temperature, cooking time, and equipment that yields the best, most-foolproof recipe.
Each week, the cast of America’s Test Kitchen brings the recipes, testings, and tastings from Cook’s Illustrated magazine to life on our public television series. With more than 2 million viewers per episode, we are the most-watched cooking show on public television.
http://www.americastestkitchen.com
More than 1.3 million home cooks rely on Cook’s Illustrated and Cook’s Country magazines to provide trusted recipes that work, honest ratings of equipment and supermarket ingredients, and kitchen tips.
http://www.cooksillustrated.com
http://www.cookscountry.com
Follow us:
Twitter: http://www.twitter.com/testkitchen
Facebook: http://www.facebook.com/americastestkitchen
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!











