Discount Price melamine bowl with handle Supply to Swedish
Discount Price melamine bowl with handle Supply to Swedish Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Two Tone Melamine Bowl with handle |
| Item No. | BW270 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Height | 13.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | with anti-slip bottom rubber |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.2 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
The purchaser fulfillment is our primary focus on. We uphold a consistent level of professionalism, high quality, credibility and service for Discount Price melamine bowl with handle Supply to Swedish, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Australia , Durban , We will supply much better products with diversified designs and professional services. At the same time, welcome OEM, ODM orders, invite friends at home and abroad together common development and achieve win-win, integrity innovation, and expand business opportunities! If you have any question or need more information please feel free to contact us. We are looking forward to receiving your enquiries soon.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Girnar Crafts Established 2000 at, Jaitpura, Jaipur, (Rajasthan, India). Girnar Crafts known as trusted name amongst the leading manufacturers, Suppliers and exporters of Sculptures, Statues and White marble Artefacts. In addition to this we manufacture and export classic decorative items, gift ware & utility products.
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.











