Discount Price halloween melamine dinnerware Export to United Arab emirates
Discount Price halloween melamine dinnerware Export to United Arab emirates Detail:
| Specification | |
| Item Name | Halloween Melamine Dinnerware |
| Item No. | TZ007 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 24sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 49.4 cm |
| Width | 20.5 cm |
| Height | 2.2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.2 |
| Shipping Weight (kg) | 6.3 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
Sticking to the belief of "Creating products of high quality and making friends with people from all over the world", we always put the interest of customers in the first place for Discount Price halloween melamine dinnerware Export to United Arab emirates, The product will supply to all over the world, such as: Australia , Algeria , Peru , We hope we can establish long-term cooperation with all of the customers. And hope we can improve competitiveness and achieve the win-win situation together with the customers. We sincerely welcome the customers from all over the world to contact us for anything you need!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Fully Machine-Auto Forming And Cutting
Our production line mainly includes three main parts:
1. PS foam sheet extruder: make PS foam sheet from raw material.
2. Fully auto forming and cutting machine: make PS sheet to finished products, such as PS foam tray, PS foam box etc (we can design mould according to customer requirements).
3. Plastic recycle machine: recycle waste products to granules, the can mix with new material and put into PS foam sheet extruder again.
Forming and cutting procedure is done in the same machine, labor saving, high efficient, low labor intensity and production cost. Production process is to put foam sheet into forming machine, end product and wastage will come out from the rear part, two workers is enough for whole production line operation. It can be used to produce PSP/EPE /HIPS/PVC/PET material. Product can be used in the food, medical, electric parts, tourism, toys, etc.
Contact: Danny Zhang
Email:dannygoodjob@hotmail.com
MP:+86-15254545559(Whatsapp, Viber, Tango)
SKYPE: zhang.danny2
QQ: 827616196
Tel/Fax:0086-535-8613088
Trademanager:cn1511123978
Website: www.packunion.com
D model automatic production line,for 4 by 8 feet board,including automatic loading,unloading and press machine,labor-saving and easy to operating and maintain.
Yuanfong brand produced by Luotong machinery in China.Innovation and innovation.The first choice brand in Furniture and Melamine industry in China.
Around 3000 sets line delivered in 8 years in 25 countries.
Website:en.czluotong.com
E-mail: xiaoming8132@yahoo.com, yuanfong01@yahoo.com
Skype: luotong01
Mobile:0086-13401558444 (Whatsapp and Viber ID also)
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.











