Customized Supplier for melamine rectangle tray for Doha Manufacturer
Customized Supplier for melamine rectangle tray for Doha Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 17inch Melamine Rectangle Tray |
| Item No. | TR080 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 43.2 cm |
| Width | 32 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We pursue the administration tenet of "Quality is exceptional, Provider is supreme, Name is first", and will sincerely create and share success with all clientele for Customized Supplier for melamine rectangle tray for Doha Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Mali , Macedonia , Swedish , Customer satisfaction is our goal. We are looking forward to cooperating with you and providing our best services to suit your needs. We warmly welcome you to contact us and make sure you feel free to contact us. Browse our online showroom to see what we can do for you. And then E-mail us your specs or inquiries today.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Long Iced Tea Spoons http://bit.ly/Latte_Spoons_Discount
Similar videos:
Every kitchen, whether big or small, should be equipped with a set of these Long Iced Tea Spoons by Gouda Select!
With a lightweight design and a 7.2″ long handle, these cocktail spoons are bound to take the difficulty out of stirring lattes, smoothies, fruit cocktails, baby formula, ice cafe, your milkshake, desert, etc. These decorative long handle spoons are made out of a premium quality melamine material which is BPA-FREE, DISHWASHER-SAFE & EXTREMELY DURABLE. Since they can withstand temperatures from a chilly -20 to 110+ degrees Fahrenheit, these long spoons can be used on a wide range of HOT or COLD beverages.
Each package includes SIX long spoons (2 blue, 2 green and 2 pink). We recommend yo keep a couple around the kitchen, take a few to the office or perhaps even pack one in your child’s lunchbox when needed. The possibilities are virtually endless with these unique long stirring spoons!
- SIX Long Latte Spoons
- 2 blue, 2 green, 2 pink
- Extended 7.2″ Length
- Lightweight & Compact
- Strong & Durable
- Dishwasher-Safe
Well, what are you waiting for?
It’s time to add a set of these retro vintage melamine spoons to your collection of kitchen essentials.
Long Iced Tea Spoons
Please subscribe to our channel
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.










