China supplier OEM melamine coasters Supply to Saudi Arabia
China supplier OEM melamine coasters Supply to Saudi Arabia Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Melamine Coasters |
| Item No. | PT175 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 40pcs/box,400pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 0.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 12.4 |
| Shipping Weight (kg) | 13.5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
High quality Initial,and Buyer Supreme is our guideline to offer the ideal assistance to our shoppers.At present, we are striving our best to become amongst the ideal exporters inside our industry to satisfy shoppers more want for China supplier OEM melamine coasters Supply to Saudi Arabia, The product will supply to all over the world, such as: Iceland , Afghanistan , Liberia , Ensuring high product quality by choosing the best suppliers, we have also implemented comprehensive quality control processes throughout our sourcing procedures. Meanwhile, our access to a large range of factories, coupled with our excellent management, also ensures that we can quickly fill your requirements at the best prices, regardless the order size.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Aerosol finishes offer woodworkers a simple, economical way to apply a super smooth finish.
Mark Schofield from “Fine Woodworking” explains how to apply an aerosol finish to your small woodworking projects. Aerosol finishing falls short when it comes to larger pieces of furniture. Aerosols are applied in strips of finish which blend into one another (while wet) as the craftsman works his/her way down on the project. If you’re attempting to spray a finish onto a four-foot long blanket chest, you’ll soon find that the first strip of finish you applied has begun to dry by the time you get around to the adjacent strip, leaving you with a poor finish. For this reason, it’s best to stick with projects like boxes, small hanging cabinets, and the like. Leave that coffee table for your buddy with an HVLP rig, or better yet, consider a hand-rubbed oil finish.
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.











