China Professional Supplier melamine two tone cups to Zambia Factory
China Professional Supplier melamine two tone cups to Zambia Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 380ml Melamine Two Tone Cups |
| Item No. | CP007 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 9.2 cm |
| Capacity | 380 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7 |
| Shipping Weight (kg) | 8.2 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
Our advantages are lessen charges,dynamic income team,specialized QC,sturdy factories,premium quality services for China Professional Supplier melamine two tone cups to Zambia Factory, The product will supply to all over the world, such as: Gambia , Saudi Arabia , Brunei , Satisfaction and good credit to every customer is our priority. We focus on every detail of order processing for customers till they have received safe and sound solutions with good logistics service and economical cost. Depending on this, our solutions are sold very well in the countries in Africa, the Mid-East and Southeast Asia.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
CALL 24X7 CASTUMER CARE 0808130-8899 089235-42268 093199-33241 9456624895 Low Price Machinery For Sale Thermocol Dona-Plate Machine, Disposable Glass Machines, Paper Dona-Plate Machines, Paper Cup Machines, Food Processing Machines, Plastic Product Making Machine, Textile Machineries, Different Pouch Packaging Machines, Mineral Water, Note Book Making Machine, Melamine Crockery Machine, Interlocking Machine, Candle Machine, Bakery Machines 2000 Machines Etc.…@34,999/Onwards 0% Finance Free Training/Marketing Agreements & up to 25% off Apna Full Name-Address, Email.id Sms Kre. NAVED AHMED (MANAGING DIRECTOR) S. K. ENGINEERS 102 GARDEN CITY NEAR AKASH TOVER OPP HDFC BANK PAWAN VIHAR COLONY GATE ,BISALPUR CHAURAHA, UNIVERCITY ROAD BAREILLY (U.P) WEBSIDE LOGIN KAREY www.skengineers.info , www.smallscaleindustries.in email karey skengineersbly@gmail.com CALL NAVED AHMED 08755011715 AYAZ 07037593408 SUMIT 07037593408 MUMTAZ 07037593218 CALL TIME 10 AM TO 6 PM NOTE WE HAVE NOT ANY BRANCH PAPER PLASTIC THERMOFARMING GLASS CUP /FOODS & 2000 MACHINERY ETC COUNTECT NAVED AHMED S K ENGINEERS BAREILLY U.P HOTEL YA TAXE AUTORIKSHA KE ENQUIRE KE LIA HAME BAREILLY ROADWAYS YA RAILWAY STATION SE HAME CALL / SMS / WHATSAPP KAREY MOBILE NO 09412292815 08755011715
Milk Contamination: After Reading This, You Won’t Buy Milk From Unreliable Places!!
Choose your milk and milk supplier carefully. Today adulterated milk is said to contain paint, toxins, and various other chemicals.
Subscribe To Our YouTube Channel for latest Health videos..
Subscribe Now*–~”^—*”–~*.:: https://goo.gl/hMCJ02
Like and Share in Our Facebook page : https://goo.gl/xa99Ke
****••****••****•****•*****••****•****•*****••****•****•*****•
Like * Comment* Tag * Share * Subscribe *
****••****••****•****•****••****•****•*****••****•****•*****•
Milk is among the most nutritious foods. That is why you add it to your daily diet. But what if the milk you are consuming regularly isn’t milk at all? What if it is contaminated? Well, unless you can get organic milk in your area, you cannot totally rely on the milk. Also Read: Healing Powers Of Garlic Milk Highly reputed milk suppliers can be relied upon. But other sources are doubtful as there is adultery happening in milk supply. Read on to know more…
Some reports suggest that milk sold in some areas is contaminated. Around 60% of the people living in urban areas are being supplied milk which isn’t really milk at all.
65% of milk supply in this country is said to be contaminated. How shocking is that? Also Read: Benefits Of Drinking Hot Milk
What are the contaminants? Well, white paint or detergent! And in some cases, certain other chemicals are mixed in water to obtain white coloured fluid that looks exactly like milk!
If only water is added to dilute milk, you might think it is harmless. But what if the water is contaminated?
Some unethical milk suppliers add detergent, caustic soda, dioxin, hydrogen peroxide, fertilizers or sweeteners just to increase the volume and obtain the taste of milk.
In some cases, it isn’t the mistake of the supplier. When cows randomly eat waste material, trash that contains chemicals or other toxic materials, those compounds may contaminate the milk supply.
Contaminated milk when consumed, could cause serious health disorders. Therefore, carefully choose your milk supplier! Also, get a milk testing apparatus which helps in detecting the quality of the milk.
The company keeps to the operation concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, customer supreme", we have always maintained business cooperation. Work with you,we feel easy!











