11 Years Factory wholesale melamine two tone cups for Stuttgart Factory
11 Years Factory wholesale melamine two tone cups for Stuttgart Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 380ml Melamine Two Tone Cups |
| Item No. | CP007 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 9.2 cm |
| Capacity | 380 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7 |
| Shipping Weight (kg) | 8.2 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
In order to give you convenience and enlarge our business, we also have inspectors in QC Team and assure you our best service and product for 11 Years Factory wholesale melamine two tone cups for Stuttgart Factory, The product will supply to all over the world, such as: panama , Provence , Morocco , we are fully determined to control the whole supply chain so as to provide quality products at competitive price in a timely manner. We are keeping up with the advanced techniques, growing through creating more values for our clients and society.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Forever Living Products – World Leader In Aloe Vera
This is such a cool design, I can barely bring myself to sell it. It’s all clever angles and it just screams ‘modernist’, but it also has the brilliant textured effect that is seen in Pukeberg pieces of this era, reminiscent of ice. Englund worked for Pukeberg from 1966.
Height: 5 cm
Width: 15 cm
Weight. 800 g
Stickered “pukeberg sweden” and “design eva englund”
Condition: very light wear to base and stickers, a line from manufacture, a few unintended bubbles
Our Reference: 2661
http://www.modernistglass.com/glasspieces/view/2661
Price: US $130.00 + shipping
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.











