China New Product melamine mixing bowls for British Importers
China New Product melamine mixing bowls for British Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5pcs Round Melamine Mixing Bowl Set |
| Item No. | BW025 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1set/box,2set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Width | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Height | 12.6cm / 11.2 cm / 9.6 cm / 8.3 cm / 7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.3 |
| Shipping Weight (kg) | 4.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
With this motto in mind, we have become one of the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for China New Product melamine mixing bowls for British Importers, The product will supply to all over the world, such as: Puerto Rico , Spain , Cancun , We believe in quality and customer satisfaction achieved by a team of highly dedicated individuals. The team of our company with the use of cutting-edge technologies delivers impeccable quality products supremely adored and appreciated by our customers worldwide.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Previous Vid p2http://www.youtube.com/watch?v=TXbFG-6JLU8
In this video I will build a new melamine counter top for the 12′ long drawer work bench I installed in the previous video. It is a step by step build. I built this top in one day & the purpose was to bring the height up so I don’t have to bend over when I’m working away on a project. I also wanted the top to flush out with the window & the top of the top to make contact on the metal casing you see that is all around the window opening (I put that stuff in a year ago) It was extra material I got off of a job site I worked on. Over all this new work station is looking great, it’s very stout & with all those drawers I have plenty of storage for so many different tool’s & supplies’. This custom 12′ work bench will make a excellent addition to my work shop / wood shop.
The next video I will add the side cap to the top& begin the process of refinishing the cabinet wood work.
This is the upgraded branded new semi automatic paper tableware making machine. The capacity will be up to 1000pc/h, the power consumption will be lower to 55kw. The material is the virgin paper pulp, such as the sugarcane bagasse pulp, bamboo pulp, wood pulp, straw pulp and so on, which are totally disposable and ecological. . For more information, please browse our website at: http://www.pulpmoldingequipment.com/ or contact me via: trade020@nanyaboen.com
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.











