China Gold Supplier for melamine soap dish for Manila Importers
China Gold Supplier for melamine soap dish for Manila Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5.5inch Triangle Melamine soap dish |
| Item No. | PT223 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Trustworthy good quality and excellent credit score standing are our principles, which will help us at a top-ranking position. Adhering towards the tenet of "quality first, buyer supreme" for China Gold Supplier for melamine soap dish for Manila Importers, The product will supply to all over the world, such as: Poland , Rotterdam , Hungary , Welcome to visit our company, factory and our showroom where displays various products that will meet your expectation. Meanwhile, it is convenient to visit our website, and our sales staff will try their best to provide you the best service. Please contact us if you need more information. Our aim is to help customers realize their goals. We are making great efforts to achieve this win-win situation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Eric Nelson, Center for Veterinary Medicine
This presentation discusses FDA’s recent strategic review, known as the Animal Feed Safety System Initiative. It provides information on FDA’s early efforts to ensure feed safety for animals and people, with animal feed regulations designed to ensure safe drug use in feed, resulting in Good Manufacturing Practice (GMP) regulations. Later regulations addressed Salmonella, mycotoxin, BSE, and melamine contamination of feed; and recent significant food borne human health issues are discussed. [vpanimalveterinary]
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.











