China Gold Supplier for melamine kids plate Wholesale to El Salvador
China Gold Supplier for melamine kids plate Wholesale to El Salvador Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8.5inch Round Melamine Kids Plate |
| Item No. | PT169 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Height | 2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 12 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
With our excellent management, strong technical capability and strict quality control system, we continue to provide our clients with reliable quality, reasonable prices and excellent services. We aim at becoming one of your most reliable partners and earning your satisfaction for China Gold Supplier for melamine kids plate Wholesale to El Salvador, The product will supply to all over the world, such as: Argentina , Estonia , Czech republic , Our professional engineering group will always be ready to serve you for consultation and feedback. We're able to also offer you with absolutely free samples to meet your requirements. Finest efforts will likely be produced to offer you the ideal service and goods. For anyone who is thinking about our company and merchandise, be sure to contact us by sending us emails or contact us quickly. As a way to know our merchandise and firm. lot more, you can come to our factory to find out it. We'll always welcome guests from all over the world to our business to build company relations with us. Be sure to feel free to get in touch with us for business and we believe we've been intending to share the top trading practical experience with all our merchants.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Prepare your veggies with ease and style using this innovative two-in-one cutting board. Flip the cutting board to reveal a handsome serving tray.Designed, developed and loved in Norway.
The Chop and Serve cutting board is 9 components in one and includes five serving dishes, a bamboo cutting board, a polypropylene cutting board and a serving tray. The melamine serving dishes latch on to the cutting board so veggies can be conveniently scraped into serving dishes. Flip the cutting board to use the serving tray.
Cutting boards: 16-1/2″ x 10-1/2″ Serving tray: 17″ x 10-3/4″Side Serving dish: 3-3/4″ x 10-1/4″
Single Serving dish: 4-1/2″ x 4-1/4″
Double Serving dish: 8-1/2″ x 4-1/2″
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.











