China Factory for melamine ice cream bowls Wholesale to Niger
China Factory for melamine ice cream bowls Wholesale to Niger Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Ice cream bowl |
| Item No. | BW207 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | Melamine Ice Cream Spoon |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.3 |
| Shipping Weight (kg) | 6.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
Bear "Customer first, High quality first" in mind, we perform closely with our consumers and provide them with efficient and experienced services for China Factory for melamine ice cream bowls Wholesale to Niger, The product will supply to all over the world, such as: Muscat , Washington , US , In the new century, we promote our enterprise spirit "United, diligent, high efficiency, innovation", and stick to our policy"basing on quality, be enterprising, striking for first class brand". We would take this golden opportunity to create bright future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Removing stains from Formica can be done by wiping the surface down on a regular basis, but stubborn stains can be removed with baking soda and water. Scrub a Formica surface to remove hard-to-clean stains with instructions from a professional house cleaner in this free video on housekeeping.
Expert: Rachel Yatuzis
Contact: www.greenkleeninc.com
Bio: Rachel Yatuzis is a professional house cleaner in Nashville, Tenn., specializing in using everyday household items for cleaning purposes.
Filmmaker: Tim Brown
Series Description: Keeping a house clean takes time and diligence. Learn to place a stamp between heavy books to flatten it out and more with instructions from a professional house cleaner in this free video series on housekeeping.
The product classification is very detailed that can be very accurate to meet our demand, a professional wholesaler.











