China Factory for melamine coasters for US Factories
China Factory for melamine coasters for US Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Melamine Coasters |
| Item No. | PT175 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 40pcs/box,400pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 0.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 12.4 |
| Shipping Weight (kg) | 13.5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
Our merchandise are commonly recognized and reliable by customers and can meet constantly developing economic and social desires for China Factory for melamine coasters for US Factories, The product will supply to all over the world, such as: Latvia , Argentina , Tunisia , Our mission is "Provide Products with Reliable Quality and Reasonable Prices". We welcome customers from every corner of the world to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Ideally suited for anyone setting up a new home, this all-in-one kitchen set from Everwel consists of 101 pieces. Made of superior quality stainless steel, this extremely strong and durable set will not have dents or bend.
Visit us to know more:- http://bit.ly/1x0Xi1f
VERSACE DINNERWARE SALE WE SHIP WORLDWIDE PAYPAL WELCOME INSTAGRAM: versace.sale
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.











