China Factory for 8inch Melamine Fruit Plate Supply to Italy
China Factory for 8inch Melamine Fruit Plate Supply to Italy Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Fruit Plate |
| Item No. | PT005 |
| Shape | Apple |
| Body Color | Yellow/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 19 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 11.2 |
| Shipping Weight (kg) | 12.4 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our firm promises all consumers with the first-class products as well as most satisfying post-sale services. We warmly welcome our regular and new consumers to join us for China Factory for 8inch Melamine Fruit Plate Supply to Italy, The product will supply to all over the world, such as: Dominica , Paraguay , Vancouver , With a team of experienced and knowledgeable personnel, our market covers South America, the USA, the Mid East, and North Africa. Many customers have become our friends after good cooperation with us. If you have the requirement for any of our products, please contact us now. We are looking forward to hearing from you soon.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Website login karey :www. skengineers.info www.skindustries.info
CUSTOMER CARE 08081308899,09319414137, 09058844721 09319933241, 09456624895
Low Price Machinery For Sale Thermocol Dona-Plate Machine, Disposable Glass Machines, Paper Dona-Plate Machines, Paper Cup Machines, Food Processing Machines, Plastic Product Making Machine, Textile Machineries, Different Pouch Packaging Machines, Mineral Water, Note Book Making Machine, Melamine Crockery Machine, Interlocking Machine, Candle Machine, Bakery Machines 2000 Machines Etc.…@34,999/Onwards
0% Finance
Free Training/Marketing Agreements & up to 25% off
Apna Full Name-Address, Email.id Sms Kre.
S K ENGINEERS
102 GARDEN CITY
OPP PAWAN VIHAR,
UNIVERCITY ROAD
BAREILLY UP
http://www.smallscaleindustries.in
https://www.youtube.com/user/skengineersbly
http://skengineersmachine.tradeindia.com
https://www.facebook.com/skengineersbly
Araven’s totally airtight silicone lids help keep
food fresh for longer. Low microbiological
load, low levels of oxidation and keeping the
texture, aroma and flavor of food are their main
advantages.
Thanks to the flexibility of this material these
lids are universal and can be used for all
types of containers of the same GN size
regardless of the material with which they are
made. They can be used with polycarbonate,
polypropylene, melamine, porcelain, stainless
steel, etc. Their transparency allows the food
stored inside to be identified.
More info: www.araven.com
WHERE ELSE YOU CAN FIND US:
Facebook: www.facebook.com/aravenhoreca
Twitter: www.twitter.com/araven_fs
Linkedin: www.linkedin.com/company/araven
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.











