Reliable Supplier melamine dog bowl for Rwanda Importers
Reliable Supplier melamine dog bowl for Rwanda Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Dog Bowl |
| Item No. | PE020 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 20.4 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 11.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We enjoy a very good reputation among our customers for our excellent product quality, competitive price and the best service for Reliable Supplier melamine dog bowl for Rwanda Importers, The product will supply to all over the world, such as: United Arab emirates , Kenya , Slovak Republic , We believe that good business relationships will lead to mutual benefits and improvement for both parties. We have established long-term and successful cooperative relationships with many customers through their confidence in our customized services and integrity in doing business. We also enjoy a high reputation through our good performance. Better performance will be expected as our principle of integrity. Devotion and Steadiness will remain as ever.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Annie Sloan demonstrates a one-colour distressing technique with dark wax.
Annie Sloan developed her now famous Chalk Paint® decorative paint in 1990 to answer the need she had for a paint which would have many uses from acting like limewash to looking like old painted furniture. Annie’s paint is very easy to work with and allows people to be creative without getting involved with the technicalities of preparation allowing you to change your mind without hassle.
www.AnnieSloan.com
http://www.anniesloanpaintandcolour.blogspot.co.uk/
Video created by Tom, Dick + Debbie Productions, Oxford for Annie Sloan.
The Chalk Paint trademark is owned by Annie Sloan Interiors Ltd. and is registered in the United States Patent and Trademark Office.
http://mallathome.info/rsvp-6-piece-stainless-steel-nesting-measuring-cup-set/
RSVP 6 Piece Stainless Steel Nesting Measuring Cup Set is Now on Sale – Click the Link Above to Take Advantage of This Low Price!
Actual Customer Review:
“I spent hours reading ALL the reviews of ALL of the measuring cup sets listed on Amazon and hopefully I can save you all some time: THESE are the ones to get.
(I even looked at Bed, Bath, and Beyond and cross-referenced to get reviews of their sets… don’t bother!)
I have just ONE thing to add to all the other reviews: This set is neck-and-neck with a few others – notably the CIA Masters set – and I was torn until I realized one key thing. These cups have a much smaller circumference and can therefore fit in more things to “scoop.” I really thought that aesthetically, the CIA Masters set just looked prettier… but as soon as I found, buried in a review, that the CIA Masters set’s 1 cup is 4 inches across I knew it wouldn’t fit in my flour and sugar canisters to scoop. It was all over.
I bought these and have never looked back. I love love LOVE them. To reiterate what other reviewers have already noted:
- Even the 1/4 cup is properly weighted so that it doesn’t tip over when it’s empty or only half full. This was huge for me.
- The cups themselves are properly weighted; not too heavy, not too light.
- It’s nice to have the 3/4 cup and the 2/3 cup.
- These stay perfectly clean; no crevices for anything to get stuck in.
- These are quality and won’t bend, melt, or ever be altered.
I love having these. It is a pleasure to cook with them. These are the ones to get, and they make a perfect gift for any cook. Even cooks who already have a set will love using their older set as “extra” when a recipe calls for using the same cup more than once, with different “
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.











