China Factory for 6inch melamine coaster placemat for Swaziland Factory
China Factory for 6inch melamine coaster placemat for Swaziland Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT215 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.6 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 0.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.5 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
In the past few years, our company absorbed and digested advanced technologies both at home and abroad. Meanwhile, our company staffs a team of experts devoted to the development of China Factory for 6inch melamine coaster placemat for Swaziland Factory, The product will supply to all over the world, such as: Italy , Kuwait , Ireland , To create more creative products, maintain high-quality products and update not only our products but ourselves so as to keep us ahead of the world, and the last but most vital one: to make every client satisfied with everything we offer and to grow stronger together. To be the real winner, starts here!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Festool TS Plunge Cut Saws deliver the capabilities of a table saw, a miter saw, a radial arm saw, and even a panel saw, all with unmatched precision in a …
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.











