Bottom price for melamine soap dish to Korea Factory
Bottom price for melamine soap dish to Korea Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5.5inch Triangle Melamine soap dish |
| Item No. | PT223 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Well-run gear, qualified revenue workforce, and superior after-sales companies; We've been also a unified huge loved ones, anyone persist with the organization benefit "unification, determination, tolerance" for Bottom price for melamine soap dish to Korea Factory, The product will supply to all over the world, such as: Dubai , Lithuania , Italy , We have constructed strong and long co-operation relationship with an enormous quantity of companies within this business overseas. Immediate and specialist after-sale service supplied by our consultant group has happy our buyers. Detailed Info and parameters from the merchandise will probably be sent to you for any thorough acknowledge. Free samples may be delivered and company check out to our corporation. n Portugal for negotiation is constantly welcome. Hope to get inquiries type you and construct a long-term co-operation partnership.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We offer a wide range of P.E. Coated Paper & Paper Board, which is widely used for the packaging of Ice cream and Dairy products, Food packets, Paper cups and Paper bags. These products are widely in demand by soap and detergent industry. Our range is manufactured using whitened finely divided plastic, which is blend of white pigment and binder. It is known for its high whiteness, high graying limit and high light fastness. These P.E. Coated Paper & Paper Boards provide a surface to printing sheet that can hold ink.
1. Features:
1 Healthy, nontoxic, harmless and sanitary
2 FDA and SGS approved.
3 No coating in the surface, one step molding, pure green products.
4 Material: Sugarcane, bagasse, bamboo and palm pulp.
5 Widely used in school, restaurant, party, picnic and so on for food packaging.
6 We have bowls, plates, trays and boxes with different size, also cultrue dish is available.
7 Safe to microwave heat and refrigerator freeze.
8 From nature and back to nature, it is real green model
2. Productive process:
1 Water resistance 100 centigrade and oil resistance 120 centigrade, no leakage, Stain, cut and grease resistance.
2 Eco-friendly: Biodegradable, compostable in 60-100 days, becoming organic fertilizer.
3 Strictly quality control: Take UV sterilization and high temperature sterilization.
4 High production rate, reduce the consumption of energy.
5 Produce no liquid, solid and gas waste, can be recycled and protect the environment.
6 Use no fossil fuel to produce and no chemical treatment.
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.











