OEM/ODM China melamine two tone cups for Czech republic Factory
OEM/ODM China melamine two tone cups for Czech republic Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 380ml Melamine Two Tone Cups |
| Item No. | CP007 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 9.2 cm |
| Capacity | 380 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7 |
| Shipping Weight (kg) | 8.2 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
No matter new customer or outdated client, We believe in extensive phrase and trusted relationship for OEM/ODM China melamine two tone cups for Czech republic Factory, The product will supply to all over the world, such as: Guatemala , Lisbon , Swiss , Based on our guiding principle of quality is the key to development, we continually strive to exceed our customers' expectations. As such, we sincerely invite all interested companies to contact us for future cooperation, We welcome old and new customers to hold hands together for exploring and developing; For more information, please feel free to contact us. Thanks. Advanced equipment, strict quality control, customer-orientation service, initiative summary and improvement of defects and extensive industry experience enable us to guarantee more customer satisfaction and reputation which, in return, brings us more orders and benefits. If you are interested in any of our products, please feel free to contact us. Inquiry or visit to our company are warmly welcome. We sincerely hope to start a win-win and friendly partnership with you. You can see more details in our website.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
When you do open-sided laminate stairs installation you can face with the stair nose problems. I got it in my last job side. The laminate flooring stair bullnose didn’t want to stay in the way I needed and I found simple decision to solve this problem. Just watch the video “Open Sided Laminate Stairs Installation: Solve the Stair Nose Problem” and you learn even more about laminate stairs installation!
What is inside “Open Sided Laminate Stairs Installation: Solve the Stair Nose Problem”:
00: 11 Find out the length of your tread and where the nosing connects with it.
00:32 Put your mark.
00:44 Cut nose with 45 degree at the angle.
00:59 Find the length of the short part.
01:20 Measure the width of your tread.
01:43 Here is a tread angle profile making.
02:14 All tread parts should fit well but there is a problem with small bullnose. How to solve it?
02:27 Cut drywall!
03.13 Now you can start installation!
03:53 Done!
Click this link for my other Laminate Stairs Tutorials!
https://www.youtube.com/playlist?list=PLJTdhUx6BdIdIrPNMipW2xF-POlHC5E71
THINGS I MENTION IN THIS VID:
– Dewalt Miter Saw – http://amzn.to/2i7JonF
– Adhesive Gun – http://amzn.to/2hOEoI4
– Construction Adhesive – http://amzn.to/2hOFeEz
– Wood Glue – http://amzn.to/2i3vqH4
– Scotch Masking Tape – http://amzn.to/2kMnA6p
SUBSCRIBE FOR MORE VIDS! http://www.youtube.com/user/mryoucandoityourself?sub_confirmation=1
ALSO FIND ME HERE:
https://www.facebook.com/mryoucandoityourself/
https://twitter.com/ovisha
————
STUFF I USE TO MAKE VIDEOS:
Canon T5i – http://amzn.to/2i3ptu5
Favorite tools:
1.Woodworking:
– Dewalt Table Saw – http://amzn.to/2h3aOgy
– Milescraft FeatherBoard – http://amzn.to/2kjsvIC
– Router Table – http://amzn.to/2ikRmO2
– Dewalt Miter Saw Crown Stops – http://amzn.to/2hObQOa
– Pin Nailer 23-Gauge – http://amzn.to/2ibSUds
– Dewalt 18 Ga nail gun – http://amzn.to/2i7TTaa
– Dewalt 16 Ga nail gun – http://amzn.to/2h33B06
– Dewalt circular saw – http://amzn.to/2jkgG80
– Compressor – http://amzn.to/2ihgl0X
– Compressor hose – http://amzn.to/2kOlyyl
– Festool 36 Auto Clean Vacuum – http://amzn.to/2jt9jX0
– Ridgid Vacuum – http://amzn.to/2i7HWRZ
– Makita Jig Saw – http://amzn.to/2i7Oe3V
– Makita Cordless Tool Kit – http://amzn.to/2i2oNVF
– Laminate cutter – http://amzn.to/2h3A6LG
– Rubber Mallet – http://amzn.to/2i7mnBa
– Rockwell Versacut Saw – http://amzn.to/2h3zTYB
– Fein Multimaster – http://amzn.to/2gVcZQ0
– Undercut Saw – http://amzn.to/2i3poqc
– Angle Grinder – http://amzn.to/2jXLnMh
– Sliding T-Bevel – http://amzn.to/2i3qMJu
– Hot Glue Gun – http://amzn.to/2hOEuz2
– Tongue and Groove Glue – http://amzn.to/2hC8bD9
– Heavy-Duty Utility Knife – http://amzn.to/2kIvPvY
– Duct Tape – http://amzn.to/2jk6WdU
Click this link for my other Hardwood Stairs Tutorials!
https://www.youtube.com/playlist?list=PLJTdhUx6BdIcMLVx82bygGXvcDCyhBQFQ
Thanks for watching!
Let me know what you think by commenting and rating this video!
Don’t forget to subscribe
Main Channel:
https://www.youtube.com/Mryoucandoityourself
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.











