Big discounting melamine coffee mug Export to Philippines
Big discounting melamine coffee mug Export to Philippines Detail:
| Specification | |
| Item Name | 400ml Melamine Coffee Mug |
| Item No. | CP093 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Grey/White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 80pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | 400 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9 |
| Shipping Weight (kg) | 10.3 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We pursue the administration tenet of "Quality is exceptional, Provider is supreme, Name is first", and will sincerely create and share success with all clientele for Big discounting melamine coffee mug Export to Philippines, The product will supply to all over the world, such as: Dubai , Tunisia , Cambodia , Our qualified engineering team will usually be prepared to serve you for consultation and feedback. We are able to also deliver you with absolutely free samples to meet your needs. Best efforts might be made to offer you the ideal service and products. For anyone who is interested in our company and items, please make contact with us by sending us emails or contact us right away. In order to know our solutions and organization. ar more, you can come to our factory to determine it. We are going to usually welcome guests from around the globe to our corporation. o create small business relations with us. Please really feel no cost to speak to us for enterprise. nd we believe we are going to share the most effective trading practical experience with all our merchants.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Here is an easy way to remove scuff marks on your porcelain sink caused by objects etching the surface.
Please use your judgement and test a small, inconspicuous area on your sink first to make sure no damage will occur.
A durable melamine tray from Thomas Paul. Measures 14 1/2″L x 11 3/4″W. Available at OrangeandPear.com
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!











