Hot-selling attractive melamine kids dinnerware to Thailand Factory
Hot-selling attractive melamine kids dinnerware to Thailand Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Kids Dinnerware |
| Item No. | TZ009 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23 cm |
| Width | 6 cm |
| Height | 23 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.9 |
| Shipping Weight (kg) | 5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
It is our responsibility to meet your needs and efficiently serve you. Your satisfaction is our best reward. We are looking forward to your visit for joint growth for Hot-selling attractive melamine kids dinnerware to Thailand Factory, The product will supply to all over the world, such as: Cyprus , Karachi , Salt Lake City , Wide selection and fast delivery for you! Our philosophy: Good quality, great service, keep improving. We are looking forward that more and more oversea friends join in our family for further development near the future!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.











