Best quality and factory melamine chip and dip plate to Uruguay Factories
Best quality and factory melamine chip and dip plate to Uruguay Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13inch Round Melamine Chip and Dip Plate |
| Item No. | PT070 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Height | 2.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.5 |
| Shipping Weight (kg) | 7.7 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our pursuit and corporation aim should be to "Always satisfy our consumer requirements". We carry on to build and style and design remarkable quality items for both our outdated and new clients and reach a win-win prospect for our clients at the same time as us for Best quality and factory melamine chip and dip plate to Uruguay Factories, The product will supply to all over the world, such as: Israel , Malaysia , Argentina , If you need any of our products, or have other items to be produced, please send us your inquiries, samples or detailed drawings. Meanwhile, aiming to develop into an international enterprise group, we look forward to receiving offers for joint ventures and other cooperative projects.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
With our easy Test Kitchen tip, you’ll never have to worry about broken glass again.
Watch more Super Quick Video Tips at
http://AmericasTestKitchenFeed.com
America’s Test Kitchen is a real 2,500 square foot test kitchen located just outside of Boston that is home to more than three dozen full-time cooks and product testers. Our mission is simple: to develop the absolute best recipes for all of your favorite foods. To do this, we test each recipe 30, 40, sometimes as many as 70 times, until we arrive at the combination of ingredients, technique, temperature, cooking time, and equipment that yields the best, most-foolproof recipe.
Each week, the cast of America’s Test Kitchen brings the recipes, testings, and tastings from Cook’s Illustrated magazine to life on our public television series. With more than 2 million viewers per episode, we are the most-watched cooking show on public television.
http://www.americastestkitchen.com
More than 1.3 million home cooks rely on Cook’s Illustrated and Cook’s Country magazines to provide trusted recipes that work, honest ratings of equipment and supermarket ingredients, and kitchen tips.
http://www.cooksillustrated.com
http://www.cookscountry.com
Follow us:
Twitter: http://www.twitter.com/testkitchen
Facebook: http://www.facebook.com/americastestkitchen
Long Plastic Spoon http://bit.ly/Latte_Spoons_Discount
Similar videos:
Every kitchen, whether big or small, should be equipped with a set of these Long Plastic Spoon by Gouda Select!
With a lightweight design and a 7.2″ long handle, these cocktail spoons are bound to take the difficulty out of stirring lattes, smoothies, fruit cocktails, baby formula, ice cafe, your milkshake, desert, etc. These decorative long handle spoons are made out of a premium quality melamine material which is BPA-FREE, DISHWASHER-SAFE & EXTREMELY DURABLE. Since they can withstand temperatures from a chilly -20 to 110+ degrees Fahrenheit, these long spoons can be used on a wide range of HOT or COLD beverages.
Each package includes SIX long spoons (2 blue, 2 green and 2 pink). We recommend yo keep a couple around the kitchen, take a few to the office or perhaps even pack one in your child’s lunchbox when needed. The possibilities are virtually endless with these unique long stirring spoons!
- SIX Long Latte Spoons
- 2 blue, 2 green, 2 pink
- Extended 7.2″ Length
- Lightweight & Compact
- Strong & Durable
- Dishwasher-Safe
Well, what are you waiting for?
It’s time to add a set of these retro vintage melamine spoons to your collection of kitchen essentials.
Long Plastic Spoon
Please subscribe to our channel
We have been engaged in this industry for many years, we appreciate the work attitude and production capacity of the company, this is a reputable and professional manufacturer.











