Hot sale good quality Melamine Square plate to Peru Importers
Hot sale good quality Melamine Square plate to Peru Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Square Plate |
| Item No. | PT011 |
| Shape | Square |
| Body Color | Orange |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 2.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.6 |
| Shipping Weight (kg) | 10.6 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
The client satisfaction is our primary concentrate on. We uphold a consistent level of professionalism, top quality, credibility and service for Hot sale good quality Melamine Square plate to Peru Importers, The product will supply to all over the world, such as: Kuwait , Lisbon , Costa Rica , Our company will adhere to "Quality first, , perfection forever, people-oriented , technology innovation"business philosophy. Hard work to keep making progress, innovation in the industry, make every effort to first-class enterprise. We try our best to build the scientific management model, to learn abundant skilled knowledge, to develop advanced production equipment and production process , to create the first-call quality solutions, reasonable price , high quality of service , quick delivery , to offer you create new value .
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Perfect for your family pet, dog, or cat to add some positive spirits and good vibes to their daily snack schedule.
Visit http://www.smile-itsme.com/ to see optimistic apparel and pet accessories that are guaranteed to keep the good vibes flowing.
View the Smile-itsme® line of Pet Bowls here:
http://www.smile-itsme.com/page/pets/bowls
Beautiful melamine.
If you want to see the whole collection, or some of our other colorful collections, please visit:
http://rice.dk
Rice is a Danish home wares and accessories company. We are known for our colourful melamine, handmade baskets and storage and our hand glazed Italian tableware. Our designs are inspired by the “good old days” and are very down to earth with lots of detail. We hope to colour you happy when you are washing, cleaning, baking and relaxing in your home. We have a big heart and a strong social ethic. As a result we are the first company in Denmark to have obtained the SA8000 accreditation for our special projects around the world. Our wish is to surround you with homely objects — down to earth – but still funky, fun and functional.
Learn more at http://rice.dk
This is a very professional and honest Chinese supplier, from now on we fell in love with the Chinese manufacturing.










