Best Price on melamine dinner plate to Peru Importers
Best Price on melamine dinner plate to Peru Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
We insist on offering high-quality production with great enterprise concept, honest product sales and also the finest and fast service. it will bring you not only the superior quality solution and huge profit, but the most significant should be to occupy the endless market for Best Price on melamine dinner plate to Peru Importers, The product will supply to all over the world, such as: Australia , Costa Rica , Yemen , With excellent products, high quality service and sincere attitude of service, we ensure customer satisfaction and help customers create value for mutual benefit and create a win-win situation. Welcome customers all over the world to contact us or visit our company. We will satisfy you with our professional service!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Burex ManufacturingsThree Dimensional Printing on Drip Trays
Contact: Ms Linda Liu
Email:gbllinda@hotmail.com
MP:+86-18865650128
SKYPE: linda-82132006
QQ: 20579250
http://www.foam-container-machine.com
PS foam tableware machine/PS food plate machine
PS/EPS fully auto forming and cutting machine can form PS/EPS foam box, tray, plate, container, egg box etc. by changing moulds. We will design mould according to your sample and requirements, and can also put your company LOGO on the mould. It is fully automatic. Forming, cutting and stacking are done in the same machine.
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!











