Best Price for melamine kids plate to Lahore Manufacturer
Best Price for melamine kids plate to Lahore Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8.5inch Round Melamine Kids Plate |
| Item No. | PT169 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Height | 2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 12 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
So as to provide you with ease and enlarge our business, we even have inspectors in QC Crew and guarantee you our best company and solution for Best Price for melamine kids plate to Lahore Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Hongkong , Comoros , Nepal , Actually need to any of those objects be of interest to you, make sure you allow us to know. We'll be delighted to present you a quotation on receipt of one's comprehensive specs. We've our individual specialist R&D enginners to meet any of the requriements, We look forward to receiving your enquires soon and hope to have the chance to work together with you inside the future. Welcome to take a look at our organization.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This is a first of a series of videos, where I will demonstrate how to build a complete set of cabinets for a small kitchen, using only a small set of relatively inexpensive tools. You don’t need a huge shop with lots of expensive tools to do a quality job. In this first video of the series, I’ll talk about the cabinet face frames, plywood and we’ll cut all of our pieces to size.
Ruian Bokai Machinery Co., LTD is a professional manufacturer of Automatic Plastic Lid Thermoforming Machine, Vacuum Thermoforming Packaging Machine, Surprise Kinder Joy Egg Toy/Cholocate&Cookies Blister Packing Machine etc in China. Our website is www.bokaimachinery.com
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.











