2017 Super Lowest Price melamine cutting board to South Korea Manufacturer
2017 Super Lowest Price melamine cutting board to South Korea Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Cutting Board |
| Item No. | PT133 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 0.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.2 |
| Shipping Weight (kg) | 8.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously developing economic and social needs for 2017 Super Lowest Price melamine cutting board to South Korea Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: New Zealand , Borussia Dortmund , San Francisco , Now, we professionally supplies customers with our main products And our business is not only the "buy" and "sell", but also focus on more. We target to be your loyal supplier and long-term cooperator in China. Now, We hope to be the friends with you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.mastibazaar.com – click link to shop now…
online shopping has never been so exciting , superb deals & incredible offers only at www.mastibazaar.com. Visit website for apparels, footwear,fashion jewellery,computers,laptops,artifacts,gifts,toys & many more. Big brands to choose from – pepe,crystocraft,ektra superware,lenovo,toshiba,gul ahmed,fastrack,banana club,nike,adidas,puma etc to name a few… At mastibazaar, shopping means fun…
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.











