Wholesale Price melamine butter knife to Netherlands Importers
Wholesale Price melamine butter knife to Netherlands Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Butter Knife |
| Item No. | FW002 |
| Shape | Knife |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 24pcs/box,192pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Height | 0.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
That has a sound business enterprise credit rating, exceptional after-sales provider and modern producing facilities, we now have earned an superb standing amongst our buyers across the world for Wholesale Price melamine butter knife to Netherlands Importers, The product will supply to all over the world, such as: Puerto Rico , Russia , Jamaica , We strive for excellence, constant improvement and innovation, is committed to make us the "customer trust" and the "first choice of engineering machinery accessories brand" suppliers. Choose us, sharing a win-win situation!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Srithai Superware started its operations in India in November 2009. Srithai Superware India Ltd has been registered in India as a trading company and is present in Delhi & NCR, Mumbai, Surat, Mizoram, Bangalore and plans to soon be active in Kolkata, responsible for the sales and marketing of its Melamine products.
In India, Srithai Superware is promoting the Brand Ektra which is the most superior Brand in 100% Melamine Tableware which represents “Metro Living”. Within the short span of 2 years the brand has already touched the hearts of lacs of people.
As a People’s Company, Srithai Superware also offers many income earning opportunities to the people. For instance, it has brought an exclusive Income Earning Opportunity for women in India, which gives them a great opportunity to earn, follow their heart and fulfill their aspirations.
Srithai Superware India believes that women have all the qualities and characteristics to become a successful Business Entrepreneur. They can be an ideal home maker along with running their own independent business. Therefore, they provide an opportunity to women to learn, earn & grow. The opportunity is tailormade for all women whether they are home makers or are working women. The flexibility of ‘choosing your own time and making your own plans’ gives the freedom to a woman to be an effective home maker as well as be a successful business woman.
Thus, any woman can join the Srithai Superware India family as a DEALER and can grow up to the level of a BUSINESS DIRECTOR depending on her performance, dedication and commitment to the business.
The company offers weekly cash earnings, recognition & rewards, as well as free business training. It also has a very unique Selling System which it calls ‘Group Demonstrations’. It is a very dignified and sophisticated system to promote and sell its products. It is NOT A DOOR TO DOOR SELLING SYSTEM. The company also supports the sales force at every level.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.











