2017 Super Lowest Price melamine colander to Uruguay Factories
2017 Super Lowest Price melamine colander to Uruguay Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Colander |
| Item No. | BW257 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue/Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.3 cm |
| Width | 18.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.5 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
Sticking to your belief of "Creating solutions of high quality and generating buddies with people from all around the world", we always put the fascination of customers to start with for 2017 Super Lowest Price melamine colander to Uruguay Factories, The product will supply to all over the world, such as: South Africa , Honduras , Venezuela , With top quality products, great after-sales service and warranty policy, we win trust from many overseas partner, many good feedbacks witnessed our factory's growth. With full confidence and strength, welcome customers to contact and visit us for future relationship.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Bruker’s MPA Multi Purpose FT-NIR spectrometer is equipped to handle and measure various types of samples in an optimal way and can analyze any raw material, intermediate and final product along the production chain, including:
- raw & standardized milk
- liquid milk products, e. g. flavored milk drinks
- whey & whey concentrate
- condensed milk (also sweetened)
- lactose & whey protein concentrate
- milk & whey powders
- cream & butter
- yogurt & greek yogurt
- ice cream & desserts
- hard & soft cheese
Over 200 motorsports-oriented videos, thrilling and action-packed! Share our passion on YouTube, susbcribe to Motul Channel now
http://www.youtube.com/motul
Follow us on Twitter: http://www.twitter.com/motul
Join us on Facebook: http://www.facebook.com/motul
Visit us: http://www.motul.com
Music: “The Glitch Mob-Warrior Concerto”
The after-sale warranty service is timely and thoughtful, encounter problems can be resolved very quickly, we feel reliable and secure.











