2017 New Style melamine kids plate Supply to Norway
2017 New Style melamine kids plate Supply to Norway Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8.5inch Round Melamine Kids Plate |
| Item No. | PT169 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Height | 2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 12 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
"Control the standard by the details, show the toughness by quality". Our firm has strived to establish a highly efficient and stable workers workforce and explored an effective high-quality management system for 2017 New Style melamine kids plate Supply to Norway, The product will supply to all over the world, such as: Nairobi , Jeddah , Oman , We aim to build a famous brand which can influence a certain group of people and light up the whole world. We want our staff to realize self-reliance, then achieve financial freedom, lastly obtain time and spiritual freedom. We do not focus on how much fortune we can make, instead we aim to obtain high reputation and be recognized for our products. As a result, our happiness comes from our clients satisfaction rather than how much money we earn. Ours team will do best for you always.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.











