2017 New Style melamine coasters Wholesale to Manchester
2017 New Style melamine coasters Wholesale to Manchester Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Melamine Coasters |
| Item No. | PT175 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 40pcs/box,400pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 0.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 12.4 |
| Shipping Weight (kg) | 13.5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
With our leading technology also as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and advancement, we'll build a prosperous future together with your esteemed organization for 2017 New Style melamine coasters Wholesale to Manchester, The product will supply to all over the world, such as: Norwegian , French , Mexico , So We also continuously function. we, focuse on high quality, and are conscious of the importance of environmental protection, most of the merchandise are pollution-free, environmentally friendly solutions, reuse on the solution. We've Updated our catalog, which introduces our organization. n detail and covers the primary products we provide at present, You may also visit our web-site, which involves our most recent product line. We look forward to reactivating our company connection.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
BUILD A WINE RACK FROM A WOOD PALLET. EASILY BUILD THIS WINE RACK USING A FREE WOODEN PALLET. WINE BOTTLE WINE RACK. PALLET PROJECTS.
SHENZHEN HOERSUN PLASTIC & MOLDING FACTORY is a plastic cups manufacturer/ plastic cups factory. vacuum cups, lemon cup, cheap tea cups,custom plastic cups,reusable coffee cup, etc.
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.











