2017 New Style christmas melamine dinnerware for Uruguay Manufacturers
2017 New Style christmas melamine dinnerware for Uruguay Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
Generally customer-oriented, and it's our ultimate goal for being not only the most trusted, trustable and honest provider, but also the partner for our customers for 2017 New Style christmas melamine dinnerware for Uruguay Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Manila , azerbaijan , Cambodia , Look forward to the future, we'll focus more on the brand building and promotion . And in the process of our brand global strategic layout we welcome more and more partners join us, work together with us based on mutual benefit. Let's develop market by fully utilizing our in depth advantages and strive for building.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Watch our step-by-step film showing how to lay laminate flooring, with expert advice and top tips to help you complete the job with confidence.
See the other parts in this series:
Part 1: Preparation
Part 2: Underlay
Part 4: Laying Tongue & Groove Solid Wood
Part 5: Finishing Touches & Maintenance
Visit the official B&Q YouTube channel. Here you’ll find the ideas and know-how you need to make your home improvement dream a reality: http://www.youtube.com/bandq
Need a helping hand with your DIY project? We’re always uploading new films, so whatever your project, we’re here to support you 24/7. Subscribe today so you don’t miss out. http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=bandq
When embarking on any DIY project, health and safety is paramount. If you are unsure on the steps in this guide, professional tradesmen can be found via B&Q Homefit. For further information visit http://www.diy.com/B&QHomefit
Please read the video disclaimer before undertaking tasks in this film: http://www.diy.com/videodisclaimer
For more advice go to http://www.diy.com/advice
To shop at B&Q go to http://www.diy.com
Join the B&Q Club for exclusive offers: http://www.diy.com/club
Follow us on Twitter: http://www.twitter.com/bandq
Like us on Facebook: http://www.facebook.com/bandq
Be inspired on Pinterest: http://www.pinterest.com/bandq
Find ideas on Houzz: http://www.houzz.co.uk/pro/bandq/
Our B&Q You Can Do It Book is available in-store. This complete step-by-step book of home improvement is the ultimate tool for successful home maintenance and makeovers, making those DIY projects easier with many useful guides and tips.
Gimex melamine dining sets and much more kitchen things for camping, caravanning, sailing and catering.
Melamingeschirr ist das Ideale Geschirr für zu Hause, im Garten oder bei Outdoor – Aktivitäten.
Melamingeschirr ist kein Plastikgeschirr, sondern hier spricht man bewusst von Kunststoffgeschirr. Melamingeschirr ist sehr hochwertig und, was die technischen Eigenschaften angeht, vergleichbar mit Porzellan.
Podjetje Gimex je vodilno specializirano evropsko podjetje za izdelke namiznega pribora iz melamina za prosti čas, kampiranje in gostinstvo.
Gimex melamin plus se ponaša z največjo ponudbo različnih linij jedilnih servisov iz melamina, ki so predstavljeni kot 10, 12, 16 ali 20 delni seti, vsako linijo pa je mogoče dopolniti še z dodatnimi posameznimi artikli kot so doze za maslo in sladkor, solnice, vrčki, sklede, servirni krožniki, lončki ter prave Espresso skodelice.
Moderne linije, visok sijaj, pestra paleta živih barv in široka izbira dizajnov namiznega pribora Gimex melamin plus, predstavljajo resno konkurenco porcelanu in keramiki. Zaradi svojih dobrih mehanskih lastnosti kot sta trpežnost in čvrstost, pa je marsikje klasične namizne pribore že uspešno nadomestil.
Novost na trgu so tudi kozarci Gimex, izdelani iz vrhunskega polikarbonata. Po videzu se ne razlikujejo od pravih steklenih kozarcev, po lastnostih pa jih prekašajo zaradi varne uporabe in trajnosti, saj se ne razbijejo niti ob padcu na tla.
S takim izborom podjetje Gimex omogoča kupcem posodobitev njihovega namiznega pribora za gospodinjstvo in prosti čas, izdelki pa so zelo primerni tudi za darila ob različnih priložnostih.
Zaradi enostavnega vzdrževanja, trpežnosti materiala, predvsem pa zaradi njegove varne uporabe, se namizni pribor iz melamina čedalje bolj uveljavlja v menzah, bolnišnicah, domovih za ostarele, vrtcih, šolah,… Predvsem zaradi njegove majhne teže, pa je nepogrešljiv v plovilih, počitniških vozilih oz. kampiranju.
Več na www.freedom-center.si
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.










