factory customized melamine shot glasses for Qatar Factory
factory customized melamine shot glasses for Qatar Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 2oz Melamine Solo Shot Glasses |
| Item No. | CP009 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 20pcs/box,160pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Height | 5.6 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
To become the stage of realizing dreams of our employees! To build a happier, much more united and far more professional team! To reach a mutual profit of our clients, suppliers, the society and ourselves for factory customized melamine shot glasses for Qatar Factory, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Algeria , Lisbon , Business philosophy: Take the customer as the Center, take the quality as the life, integrity, responsibility, focus, innovation.We will provide professional, quality in return for the trust of customers, with most major global suppliers,all of our employees will work together and move forward together.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Sanyuan, the sole food and beverage supplier for the Beijing Olympics, has been caught producing melamine-contaminated milk.
Chinese authorities (the General Administration of Quality Supervision, Inspection and Quarantine) found the toxin in three batches of Sanyuan’s high-fiber high-calcium milk powders made in late June and early September, according to a report released on September 30.
Melamine was also detected in a batch of Sanyuan’s infant formula produced on September 9.
Before the report, Sanyuan was the only listed dairy producer in China that had avoided being associated with milk contamination.
Earlier testing had cleared Sanyuan products of melamine, causing its share price to surge, but now it’s just one of many companies caught up in the scandal.
Thumbnail photo courtesy: FREDERIC J. BROWN/AFP/Getty Images
(Cartons and packages of milk are placed for display and sale at a grocery store in Beijing on October 15, 2008. China has urgently ordered all dairy products more than a month old to be pulled from shop shelves nationwide in its latest step to end a scandal over contaminated milk, with all dairy products made before September 14 having to be tested for the industrial Beijing that has been responsible for killing four babies and leaving more than 53,000 others sick in September 2008.)
http://www.allendesigners.com/products/lowprice_fastship_half_vision_showcases
Our lowest priced and most popular half vision showcases ship completely assembled in 2 to 4 days from the closest of our 3 factory distribution centers. Exceptional quality, ready-for-use half vision showcases are 38″ high x 18″ deep, and are available in 48″, 60″, and 70″ lengths in 4 durable melamine laminated colors. Tempered safety glass front viewing area is 18″ high, and includes one row of adjustable 10″ deep glass shelving. Rear storage cabin is 10″ high. Includes lock installed in white hardboard sliding doors (west coast factory has matching color doors). Ships by truck-line for curbside delivery
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!











