2017 China New Design melamine kids plate to Gabon Factory
2017 China New Design melamine kids plate to Gabon Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8.5inch Round Melamine Kids Plate |
| Item No. | PT169 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Height | 2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 12 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
We support our purchasers with ideal premium quality products and substantial level company. Becoming the specialist manufacturer in this sector, we've acquired rich practical working experience in producing and managing for 2017 China New Design melamine kids plate to Gabon Factory, The product will supply to all over the world, such as: Spain , Liberia , UK , We follow superior mechanism to process these products that ensure optimum durability and reliability of the products. We follow latest effective washing and straightening processes that allow us to offer unmatched quality of products for our clients. We continually strive for perfection and all our efforts are directed towards attaining complete client satisfaction.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Subscribe to Come and Play: https://goo.gl/dWc8ss
Learn Colors Play Doh Ducks Nursery Rhymes
More Videos from Come and Play:
Learn Colors with Play Doh Balls Surprise Stars
Balls Surprise Eggs Cups Learn Colors
Learn Colors Bubble Gum Candy Ice Cream Cup Surprise Toys
Fun with Play Doh Doraemon Popsicles with Seasons Greetings
Play Doh Surprise Eggs Learn Colors
Play Foam Ice Cream Surprise Eggs Play Doh Balls
Colors and Numbers sound used in this video is from http://freesound.org/people/margo_heston/
Licensed under the Attribution License. https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Music from Youtube Audio Library:
https://www.youtube.com/audiolibrary/music
Check us out on:
Google+: https://plus.google.com/+DownundertoysBlogspot888
Twitter: https://twitter.com/comeandplayme
Facebook: https://www.facebook.com/comeandplayfun
Instagram: https://www.instagram.com/buneyh
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.










