2017 China New Design 8inch Melamine Fruit Plate for Plymouth Factory
2017 China New Design 8inch Melamine Fruit Plate for Plymouth Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Fruit Plate |
| Item No. | PT005 |
| Shape | Apple |
| Body Color | Yellow/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 19 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 11.2 |
| Shipping Weight (kg) | 12.4 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We emphasize advancement and introduce new products and solutions into the market each year for 2017 China New Design 8inch Melamine Fruit Plate for Plymouth Factory, The product will supply to all over the world, such as: Swiss , azerbaijan , Cyprus , We have established long-term, stable and good business relationships with many manufacturers and wholesalers around the world. Currently, we are looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. Please feel free to contact us for more details.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Casting Quickies: FlexFoam-iT! X Concrete Block
Preparing the Mold
Sonite Wax must be applied to the lid of the mold box. Sonite Wax precents FlexFoam-iT from sticking to the melamine board. Mann Ease Release 2831 is applied to the Mold Max silicone mold. Using release agent extends the life of the silicone mold. Reassemble the mold box. Mold straps must be used to prevent blowout.
Casting FlexFoam-iT! X Expanding Urethane Foam
Dispense equal parts A & B. SO-Strong color tints are added. Black, White & Green tints are added to Part B. Part B is premixed with the tint. Premixing ensures uniform color distribution. Part A is added and mixed thoroughly. The foam is poured into the vent holes. FlexFoam-iT! X expands 6x in volume. Excess foam will rise through vent holes. Allow FlexFoam-iT! X to cure for 2 hours. Trim away excess foam. Disassemble the mold box. Carefully peel back the mold rubber. Slowly remove the foam block. Trim excess flashing with a razor knife. Baby Powder is sprinkled on the surface. This enhances the chalky look of the block. The finished FlexFoam-iT! block is flexible and very durable.
Make It Now! with Smooth-On
http://www.smooth-on.com/
http://www.facebook.com/SmoothOn
http://twitter.com/SmoothOn
http://www.google.com/+smoothon
This is a very professional wholesaler, we always come to their company for procurement, good quality and cheap.










