China Factory for melamine kids mug to Naples Importers
China Factory for melamine kids mug to Naples Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 150ml Melamine Kids Mug |
| Item No. | CP011 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
Innovation, excellent and reliability are the core values of our firm. These principles today more than ever form the basis of our success as an internationally active mid-size corporation for China Factory for melamine kids mug to Naples Importers, The product will supply to all over the world, such as: Indonesia , Nigeria , Manila , Due to our good goods and services, we've received good reputation and credibility from local and international customers. If you will need more information and are interested in any of our solutions, be sure to feel free to contact us. We look forward to becoming your supplier in the near future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.foodservicewarehouse.com/mixing-bowls-american-metalcraft-best-value-quality-rated/c1859_3186-212_7623-2.aspx
The Mar-Bal Experience:
MAGNET: The Manufacturing Advocacy and Growth Network hosted Mar-Bal inc. for a two-day idea session, in which company members from across the board spoke openly and contributed ideas on how to grow and improve their business.
If you are interested in learning more about MAGNET, then come and visit our website, www.manufacturingsuccess.org
OR
If you want to schedule an Ideation Session for your own company, then call Linda at 216.391.7766
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!











