18 Years Factory offer 6.25inch melamine coaster placemat to Costa rica Manufacturer
18 Years Factory offer 6.25inch melamine coaster placemat to Costa rica Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6.25inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT174 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.9 cm |
| Width | 13.9 cm |
| Height | 1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.3 |
| Shipping Weight (kg) | 10.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Our company puts emphasis on the management, the introduction of talented personnel, and the construction of staff building, trying hard to improve the quality and liability consciousness of staff members. Our company successfully attained IS9001 Certification and European CE Certification of 18 Years Factory offer 6.25inch melamine coaster placemat to Costa rica Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Guyana , Kenya , Bogota , Our company is working by the operation principle of "integrity-based, cooperation created, people oriented, win-win cooperation". We hope we can have a friendly relationship with businessman from all over the world
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Hope it can bring you a wonderful information.
For the full information, please find on: http://amzn.to/1l4zFPH
More Videos:
1. Lenox Butterfly Meadow Melamine 12-piece Dinnerware Set On Qvc: https://youtu.be/uT7DyEl-XrI
2. Kuhn Rikon 12-pc Food Container Storage Stretchies On Qvc: https://youtu.be/6nTmccX_0Sk
3. Yes Chef Personal Blender With Travel Cup On Qvc: https://youtu.be/R_tmJduRIBI
4. Kuhn Rikon 4 Cup Pull Chop On Qvc: https://youtu.be/A-9b7ESpHmg
5. Temp-tations Collapsible Bakers Rack W Wooden Shelves On Qvc: https://youtu.be/dZDVmSkr7XI
6. Logo Lounge By Lori Goldstein French Terry Pants With Crochet Detail On Qvc: https://youtu.be/wYE4WTZeo_8
7. Fit 4 U Dresskini Ruffle Swimsuit With Tie Front And Brief On Qvc: https://youtu.be/90i0uQo_OXo
Subcribe: https://www.youtube.com/channel/UCteNarRNX0DIazTHdHolbYA?sub_confirmation=1
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!










