12 Years Factory wholesale 6inch Melamine Sushi Plate to Norwegian Factories
12 Years Factory wholesale 6inch Melamine Sushi Plate to Norwegian Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Sushi Plate |
| Item No. | PT007 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.1 cm |
| Width | 15.1 cm |
| Height | 2.1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.6 |
| Shipping Weight (kg) | 8.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
We've been convinced that with joint efforts, the enterprise between us will bring us mutual benefits. We could guarantee you item excellent and aggressive price tag for 12 Years Factory wholesale 6inch Melamine Sushi Plate to Norwegian Factories, The product will supply to all over the world, such as: Canada , Muscat , Indonesia , We warmly welcome your patronage and will serve our clients both at home and abroad with products and solutions of superior quality and excellent service geared to the trend of further development as always. We believe you will benefit from our professionalism soon.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
It’s hard to eat less when your plate isn’t cooperating. Meet HALVED, a tongue in cheek dinnerware set that is funny and useful.
HALVED is exactly what it is- a ceramic plate, mug and bowl set that has been halved.
It comes in 5 colours- green, blue, yellow, white and brown (only 3 colours shown).
We’ve launched HALVED project on Kickstarter, so if you’re interested, go to our kickstarter page and help us fund it.
http://www.allendesigners.com/products/complete_88x158x66_ushaped_showcase_counter_set
This popular low-priced retail showcase counter setup ships in 2 to 4 days completely assembled and ready for use from the closest of our 3 factory distribution centers. Exceptional quality in 4 durable melamine laminated colors includes everything needed to make a complete 88″ x 158″ x 66″ U-shaped showcase counter setup as shown above (other sizes are also available). Comes complete with 7 total pieces: made up of one 70″ length x 18″ deep full vision showcase, two open front triangular corner cases, two 48″ length x 18″ deep full vision showcases, one 24″ length x 18″ deep register stand with drawer, and one 48″ length x 20″ deep flat top wrap counter. All pieces measure 38″ high with adjustable shelves, and made of solid 3/4″ thick construction. Showcases have safety-tempered glass and include locks installed in white hardboard sliding doors (west coast factory has matching panel doors). When your order arrives simply place showcase counters side-by-side to create a U-shaped floor arrangement.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.











