15 Years Manufacturer melamine popcorn bucket for Spain Manufacturer
15 Years Manufacturer melamine popcorn bucket for Spain Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Square Melamine Popcorn Bucket |
| Item No. | BW269 |
| Shape | Square |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 15.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 4.5 |
| Shipping Weight (kg) | 5.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Our business puts emphasis over the administration, the introduction of talented staff, plus the construction of employees building, striving hard to boost the standard and liability consciousness of staff members. Our corporation successfully attained IS9001 Certification and European CE Certification of 15 Years Manufacturer melamine popcorn bucket for Spain Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Suriname , Kyrgyzstan , panama , It is our customers' satisfaction over our products and services that always inspires us to do better in this business. We build mutually beneficial relationship with our clients by giving them large selection of premium car parts at marked down prices. We offer wholesale prices on all our quality parts so you are guaranteed greater savings.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Presented by Rich Dolesh, National Recreation and Park Association, Angie Edwards, Fossil Industries, and Pete Carroll, MD-Nat’l Capital Park & Planning Commission, Prince George’s County Maryland. February 23, 2017.
Do you want to engage and educate the public about the value of your Waystation and pollinator gardens? Interpretive and educational signage is very valuable in communicating the importance of why it is important to create monarch and other pollinator habitat, but the task of designing, creating, and installing attractive and durable outdoor signs is daunting for many. This webinar will provide valuable information on how to design and create outdoor signs. Topics will cover sign types and styles, relative costs of types of signs, examples of effective sign layout and design, recommendations for materials choices, suggestions for how to work with a professional sign company, ideas for low-cost alternatives, and how to utilize in-house capacity and volunteer resources. Quality signage can make your waystation or pollinator garden appealing and interesting while serving the valuable purpose of educating the public on what your garden does and why it is important.
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.











