15 Years Factory wholesale melamine two tone bowl for Swiss Importers
15 Years Factory wholesale melamine two tone bowl for Swiss Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
With dependable high-quality method, fantastic standing and ideal purchaser assistance, the series of products produced by our firm are exported to many countries and regions for 15 Years Factory wholesale melamine two tone bowl for Swiss Importers, The product will supply to all over the world, such as: Honduras , Mexico , Accra , We believe in establishing healthy customer relationships and positive interaction for business. Close cooperation with our customers has helped us to create strong supply chains and reap benefits. Our products have gained us widespread acceptance and the satisfaction of our worldwide valued clients.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Les fumeurs vont adorer ce petit gadget en forme de Magic 8 Balle : un cendrier insolite ! Ce petit objet déco en mélamine emprisonnera vos mégots afin d’éviter que les odeurs de tabac ne se diffusent… Chic et pratique !
http://www.logeekdesign.com/gadgets-insolites/2619-cendrier-boule-de-billard-n8-en-melamine.html
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.











