15 Years Factory wholesale Melamine serving tray to Dominica Factories
15 Years Factory wholesale Melamine serving tray to Dominica Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 20inch Melamine Rectangle Tray with Handle |
| Item No. | TR078 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,6pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 50.5 cm |
| Width | 37.5 cm |
| Height | 4.9 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We have our own sales team, design team, technical team, QC team and package team. We have strict quality control procedures for each process. Also, all of our workers are experienced in printing field for 15 Years Factory wholesale Melamine serving tray to Dominica Factories, The product will supply to all over the world, such as: Surabaya , Adelaide , South Korea , We have a dedicated and aggressive sales team, and many branches, catering to our main customers. We are looking for long-term business partnerships, and ensure our suppliers that they will definitely benefit in both short and long run.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This machine type YC010 has 1100x800mm mould area. And on each side of the mould area, there is a hot-press mould area to dry, press and shape the products. The actual producing speed depends on the size and thickness of the products. Generally speaking, suppose the machine produces the products with 0.8~1mm thickness, the producing period is about 60~70 seconds(double moulds per period), and assume 8 products can fit on the mould area, so the capacity for each hour is 8 pieces x double moulds x60minutes=960pieces.We can arrange more than one main machines in a production line to reach your capacity requirement, let’s say 5 or 10 main machines to match a production line, both are workable.Our machine can run 24hours/ day. The maximum depth of component this machine can produce is 120mm. Our machine have been approved bu CE, TUV, SGS and ISO9001.
Prathysha licking her icecream. The BBC reports that a frozen mixture of milk and rice was used in China around 200 BC.
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.










