Factory Price For melamine serving bowl for Iceland Factory
Factory Price For melamine serving bowl for Iceland Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 10inch Round Melamine Serving Bowl |
| Item No. | BW283 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 25.3 cm |
| Width | 25.3 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
Our workforce through professional training. Skilled professional knowledge, solid sense of service, to fulfill the services demands of consumers for Factory Price For melamine serving bowl for Iceland Factory, The product will supply to all over the world, such as: Macedonia , Czech republic , Mali , We've more than 10 years exported experience and our products and solutions have expored more than 30 countries around the word . We always hold the service tenet Client first,Quality first in our mind,and are strict with product quality. Welcome your visiting!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Here is an easy way to remove scuff marks on your porcelain sink caused by objects etching the surface.
Please use your judgement and test a small, inconspicuous area on your sink first to make sure no damage will occur.
Video showing our T-BENCH pull out Seat / Bench system. Along with installation details.
T-Bench is a new system for the extraction of a bench from a drawer. Due to the strength of the slide and aluminium folding leg, adjustable to 25mm in height – you can extract the seating area to over 900mm deep, with a capacity exceeding 100kg.
T-Able and T-Bench follow the same design principles and as such, work perfectly in harmony as an integrated seating and table arrangement. BOX15 sell the transformable with a standard White Melamine top but if you prefer to use your own top to match a worktop for instance, then our subsidiary business BPF can help with this – simply click the link below.
All these transformables utilise an ingenious frame design and have been developed to maximise space saving in smaller areas, or where a clutter free environment is required. Designed to sit neatly hidden away behind a drawer front, this system simply pulls out and gives you a choice of table widths. All you need to add is the top of your choice and then you have a versatile tabletop, perfect for small kitchens, kitchenettes, laundry rooms, offices, playrooms and children’s bedrooms. Recent applications have also included mobile homes and caravans.
Useful Spec.
Standard frame finish – Natural Anodised Aluminium (Brilliant, on request)
Boxed individually and neatly
Choice of 2 widths
Sliding mechanism – Aluminium on Aluminium
Minimum drawer depth required – 540mm
Table Top Length Extended – 870mm
Gap for Runners, per side – 15 to 20mm
Load Capacity – 100kg Evenly Distributed
Table Height – 384 to 409mm
The accounts manager made a detailed introduction about the product, so that we have a comprehensive understanding of the product, and ultimately we decided to cooperate.











