14 Years Manufacturer melamine soup bowl to Myanmar Manufacturers
14 Years Manufacturer melamine soup bowl to Myanmar Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Round Melamine Soup Bowl |
| Item No. | BW286 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.3 cm |
| Width | 20.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.4 |
| Shipping Weight (kg) | 9.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
We're committed to furnishing easy,time-saving and money-saving one-stop purchasing support of consumer for 14 Years Manufacturer melamine soup bowl to Myanmar Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Miami , Japan , Salt Lake City , In order to meet more market demands and long-term development, a 150, 000-square-meter new factory is under construction, which will be put into use in 2014. Then, we shall own a large capacity of producing. Of course, we will continue improving the service system to meet the requirements of customers, bringing health, happiness and beauty to everyone.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This is an fully automatic tableware making machine, which had high degree automation and saves labors. Taking bagasse pulp, bamboo pulp, wod pulp, or straw pulp as raw material, the tableware, plates, dish tray will be totally friendly to our environment and these raw material can be collected at low cost. This machine take Simens, Festo and touch screen as spare part. And this machien has been approved by CE, TUV, SGS and ISO 9001.
For more information, please browse at: http://www.pulpmoldingequipment.com or contact me by Email: trade020@nanyaboen.com
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.











