13 Years Manufacturer melamine kids mug to Vietnam Factories
13 Years Manufacturer melamine kids mug to Vietnam Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 150ml Melamine Kids Mug |
| Item No. | CP011 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
Bear "Customer initially, High quality first" in mind, we do the job closely with our customers and supply them with efficient and skilled providers for 13 Years Manufacturer melamine kids mug to Vietnam Factories, The product will supply to all over the world, such as: Stuttgart , Nicaragua , Rotterdam , To have much more enterprise. ompanions, we've got updated the item list and seek for optimistic co-operation. Our web-site shows the latest and complete information and facts about our goods list and company. For further acknowledge, our consultant service group in Bulgaria will reply to all of the inquiries and complications immediately. They're going to make their finest effort to meet buyers need. Also we support the delivery of absolutely free samples. Business visits to our business in Bulgaria and factory are generally welcome for a win-win negotiation. Hope to expertise a happy company co-operation perform with you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Shows how to do it yourself with the use of basic tools such as Household Iron, Utility Knife, Brown Paper, Sand Paper and Clamps.
About this Channel – https://www.youtube.com/watch?v=4XNo9…
Follow me on Facebook – https://www.facebook.com/LizKreate?ref=hl
Jewelry Making Tutorials – http://www.youtube.com/playlist?list=PLKz21al88ViEih85hG7ZiSZIYQmsv6WV0
Liz Kreate Recipe – http://www.youtube.com/playlist?list=PLKz21al88ViFhoAEfZDfOtHqrQqBllUuX
How to Find Gold and Gems – http://www.youtube.com/playlist?list=PLKz21al88ViGnuqq5sYBjuBthfKPhRNGO
PEDRO the Budgie – https://www.youtube.com/playlist?list=PLKz21al88ViEmoVtph1ZjkyGfMchZFcgU
LAPIDARY Gem Cutting – https://www.youtube.com/playlist?list=PLKz21al88ViFknwDrLvXnyCXL_PaOuago
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.











