13 Years Manufacturer melamine kids dinnerware for Niger Manufacturers
13 Years Manufacturer melamine kids dinnerware for Niger Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Kids Dinnerware |
| Item No. | TZ009 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23 cm |
| Width | 6 cm |
| Height | 23 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.9 |
| Shipping Weight (kg) | 5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
Sticking to the principle of "Super Quality, Satisfactory service" ,We are striving to be a good business partner of you for 13 Years Manufacturer melamine kids dinnerware for Niger Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: United Arab emirates , Honduras , South Korea , We have advanced production technology, and pursuit innovative in products. At the same time, the good service has enhanced the good reputation. We believe that as long as you understand our product, you must be willing to become partners with us. Looking forward to your inquiry.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Canola oil on Amazon— http://amzn.to/1VkOcaI
For those of you attempting to do this on an electronic item, please don’t soak or rinse in water. You can apply a warm damp towel for the steps that require hot water if necessary, then proceed with the oil on the paper towel.
This is a non toxic method that can be used safely with items for pets, babies and is food safe. This is also a safe method thay will not damage your items like other abrasive products and methods will.
Good luck and I hope this video helps you!
Vụ scandal sữa nhiễm melamine của Trung Quốc đã gây ra sự hoảng sợ khắp nơi trên thế giới, trong đó có Việt Nam. Vậy chúng ta phải nhìn nhận vấn đề này như thế nào?
The sales manager is very patient, we communicated about three days before we decided to cooperate, finally, we are very satisfied with this cooperation!










