13 Years Factory wholesale melamine bowl with handle for Angola Manufacturers
13 Years Factory wholesale melamine bowl with handle for Angola Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Two Tone Melamine Bowl with handle |
| Item No. | BW270 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Height | 13.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | with anti-slip bottom rubber |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.2 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
We are experienced manufacturer. Wining the majority from the crucial certifications of its market for 13 Years Factory wholesale melamine bowl with handle for Angola Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Kenya , Paraguay , Florence , We are adhering to the philosophy of "attracting customers with the best products and excellent service". We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Learn how to make these adorable concrete planters with today’s DIY.
You Will Need:
• Quick Set Concrete (Available at any hardware store – you will need some supplies for this as well, please follow the instructions on your box)
• Paint
• Cardboard
• Duck Tape
• Knife
Want to download the geometric pattern I used? Click here: https://drive.google.com/file/d/0B-PJ__wJh8SlQkRQY3FLWlNMMU0/view?usp=sharing
Want to read my blog post? Click here: http://www.thediydiary.com/2015/02/do-it-yourself-concrete-planters.html
Thanks for watching!
xxKelsey
————————————-
Links:
Blog: www.theDIYdiary.com
Facebook: www.facebook.com/theDIYdiary
Twitter: www.twitter.com/kelseyinkol
Instagram: www.instagram.com/kelseyinkol
Pinterest: www.pinterest.com/kelseyinkol
S.G.ENGINEER
68.Nawada Sheikhan,
Old City,
Bareilly, (U.P)
Mr.Satya Prakash
Mob: 09219533381, 09760060367
www.sgengineer.info / www.sgengineer.com
Customer Care (24×7) 09259220333
Dear Customer,
We are the Leading Manufacturers of all type of
Thermoforming Dona-Plate Machines, Disposable Glass Machine, Paper Dona-Plate Machines, Paper Cup Machines, Paper Bag Machine, Non Woven Bag Machine, Paper Lamination Machine, Food Processing Machines, Plastic Product Machinery, Pouch Packaging Machines,
R.O Mineral Water, Note Book Making Machine, Interlocking Machine, Fly Ash Bricks Machine, Candle Machine, Bakery Machines 2000 Machines Etc.
We are successfully serving our customers since 1995.
We are continuously expanding our serving area to cover the globe. We are known for timely and quality delivery of products with perfection and providing quality training for handling of machines. We do strive to build strong business relationships with our clients.
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.











