Customized Supplier for melamine pet scoop for Hanover Importers
Customized Supplier for melamine pet scoop for Hanover Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 1 CUP Melamine Pet Scoop |
| Item No. | PE018 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18.7 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
Our personnel are always inside the spirit of "continuous improvement and excellence", and together with the outstanding excellent goods, favorable price and good after-sales services, we try to gain every customer's trust for Customized Supplier for melamine pet scoop for Hanover Importers, The product will supply to all over the world, such as: Juventus , Moscow , Oslo , To keep the leading position in our industry, we never stop challenging the limitation in all aspects to create the ideal products. In his way, We can enrich our life style and promote a better living environment for the global community.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
The Mar-Bal Experience:
MAGNET: The Manufacturing Advocacy and Growth Network hosted Mar-Bal inc. for a two-day idea session, in which company members from across the board spoke openly and contributed ideas on how to grow and improve their business.
If you are interested in learning more about MAGNET, then come and visit our website, www.manufacturingsuccess.org
OR
If you want to schedule an Ideation Session for your own company, then call Linda at 216.391.7766
Online http://www.amazon.com/dp/B001B4ZNGA/?tag=flysury-20 Harris Roach Tablets 4 oz pre-owned. Buy and save Harris Roach Tablets 4 oz.
High Quality, High Efficiency, Creative and Integrity, worth having long-term cooperation! Looking forward to the future cooperation!











