11 Years Manufacturer melamine round ashtray to Croatia Manufacturers
11 Years Manufacturer melamine round ashtray to Croatia Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Two Tone Ashtray |
| Item No. | AT008 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
We are experienced manufacturer. Wining the majority of the crucial certifications of its market for 11 Years Manufacturer melamine round ashtray to Croatia Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Hongkong , Norway , Russia , We'll initiate the second phase of our development strategy. Our company regards "reasonable prices, efficient production time and good after-sales service" as our tenet. If you are interested in any of our products and solutions or would like to discuss a custom order, make sure you feel free to contact us. We've been looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Spoon With Long Handle http://bit.ly/Latte_Spoons_Discount
Tea Stirring Spoon http://bit.ly/Latte_Spoons_Discount
Similar videos:
Every kitchen, whether big or small, should be equipped with a set of these Spoon With Long Handle by Gouda Select!
With a lightweight design and a 7.2″ long handle, these cocktail spoons are bound to take the difficulty out of stirring lattes, smoothies, fruit cocktails, baby formula, ice cafe, your milkshake, desert, etc. These decorative long handle spoons are made out of a premium quality melamine material which is BPA-FREE, DISHWASHER-SAFE & EXTREMELY DURABLE. Since they can withstand temperatures from a chilly -20 to 110+ degrees Fahrenheit, these long spoons can be used on a wide range of HOT or COLD beverages.
Each package includes SIX long spoons (2 blue, 2 green and 2 pink). We recommend yo keep a couple around the kitchen, take a few to the office or perhaps even pack one in your child’s lunchbox when needed. The possibilities are virtually endless with these unique long stirring spoons!
- SIX Long Latte Spoons
- 2 blue, 2 green, 2 pink
- Extended 7.2″ Length
- Lightweight & Compact
- Strong & Durable
- Dishwasher-Safe
Well, what are you waiting for?
It’s time to add a set of these retro vintage melamine spoons to your collection of kitchen essentials.
Please subscribe to our channel
WARNING:
-DO NOT listen to Binaural Beats while driving, operating equipment, or any other task that requires concentration.
-DO NOT listen to Binaural Beats if you have experienced seizures in the past or have epilepsy.
-Those with heart disorders or taking mood-altering pharmaceutical drugs should consult a doctor before trying.
How It Works
When two tones of specific frequencies are played through headphones, the brain can become confused and produce its own, imagined tone—a three-dimensional audio hallucination heard only within the head of the listener. The frequencies that produce this phenomenon are known as Binaural Beats.
What is happening is that the brain is not used to hearing frequencies in each ear so close together and with such intensity—these sounds do not occur in nature and so a mechanism in our brains has not evolved to understand them. Instead, the superior olivary nucleus, the area of the brain which controls aspects of three-dimensional sound perception, bridges the difference between the varying frequencies in Binaural Beats with a common “third tone” in an attempt to normalize this audio into something we can understand. What’s weirder is that each person hears the “third tone” differently: People with Parkinson’s disease can’t hear it at all; women will hear different tones as they move through their menstrual cycle.
NOTE: Use headphones while listening.
Binaural beats affect our brainwaves directly and can alter moods, behavior, even consciousness. A binaureal beat is created by playing a different tone in each ear, and the interference pattern between the slightly differing frequencies creates the illusion of a beat. It’s intended to be heard through headphones, so there’s no cross-channel bleed across both ears.
Source:
http://gethighnow.com/binaural-beats/
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.










