11 Years Manufacturer melamine coffee mug Supply to venezuela
11 Years Manufacturer melamine coffee mug Supply to venezuela Detail:
| Specification | |
| Item Name | 400ml Melamine Coffee Mug |
| Item No. | CP093 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Grey/White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 80pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | 400 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9 |
| Shipping Weight (kg) | 10.3 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
As a result of ours specialty and service consciousness, our company has won a good reputation among customers all over the world for 11 Years Manufacturer melamine coffee mug Supply to venezuela, The product will supply to all over the world, such as: Macedonia , Berlin , Netherlands , The quality of our products is equal to OEM's quality, because our core parts are the same with OEM supplier. The above products have passed professional certification, and we not only can produce OEM-standard products but we also accept Customized Products order.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
My July favourites for you! A mix of beauty, fashion and kids favourites.
Links to some products below (features some affiliate links):
Skirt: http://rstyle.me/n/cq5swjb83k7
Vichy Lait Serum: http://rstyle.me/n/cq5sw4b83k7
The Ordinary Hyaluronic Acid: http://rstyle.me/n/cq5sxsb83k7
Olaplex: http://rstyle.me/~a2Uf5
H&M Lipstick: http://rstyle.me/n/cq5symb83k7
Bobbi Brown Eye Cream: http://rstyle.me/~a2Ufz
White Company Candle: http://rstyle.me/n/cq5s2pb83k7
Cups: https://thismodernlife.co.uk/products/melamine-cup-a-z-black-white
All My Favourites Book: https://www.amazon.co.uk/Youre-All-Favourites-Sam-McBratney/dp/1844285154
Pat-a-Cake Book: http://www.patacake.co.uk
Girl’s Dress: https://www.lilydennisondesign.com/product-page/simple-pinstripe-dress
Yummikeys Toy: https://www.yummikeys.com
Motorola Baby Scales: https://www.mamasandpapas.com/en-gb/motorola-smart-nursery-baby-me-scale/p/5668×3500/?pdg=kwd-304264435148:cmp-800059840:adg-39512488502:crv-192250995999:pid-GB_GBP_5668x3500&gclid=CjwKCAjw2ZXMBRB2EiwA2HVD-CppJIrK2lpvUheSRsZ28GqmDXQ7aGMvic-n0ndM20ILhzT7l13-WhoCGp0QAvD_BwE
Hope you enjoy!!
————————
I am a UK based blogger who blogs and vlogs about all things pregnancy, parenting, lifestyle, beauty and fashion related! We are a little family of four who like to document our daily goings on as well as help other parents out with our video reviews of products we find useful and love.
If you enjoyed this, please check out our other videos and like/subscribe! It would make our day if you did…
We are also on the below links:
http://www.thismamalife.com
https://twitter.com/ThisMamaLifeUK
https://www.facebook.com/thismamalife
http://instagram.com/thismamalife
http://www.bloglovin.com/blog/11778309
https://uk.pinterest.com/ThisMamaLifeUK/
Contact:
sarah@thismamalife.com
FAQs:
Where are you from?
I’m from Scotland but grew up abroad so have a strange accent sometimes.
What do you do as a day job?
I work in supply chain in the defence industry.
What does your husband do?
He’s in the Royal Navy.
What camera do you use?
Canon G7X Mark ii
Canon 80d
What other camera equipment do you use?
Tripod: https://www.amazon.co.uk/gp/product/B002KHLYB0/ref=oh_aui_detailpage_o01_s00?ie=UTF8&psc=1
Light: https://www.amazon.co.uk/RPGT-Photography-Continuous-Lighting-Softboxes/dp/B00NGCXJ2A/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1500939373&sr=8-1&keywords=filming+light (similar)
Memory card: hhttps://www.amazon.co.uk/gp/product/B014IX0234/ref=oh_aui_detailpage_o07_s00?ie=UTF8&psc=1
Where do you get your music for your videos from?
Mainly Epidemic Sound.
How do I start a blog/vlog?
http://thismamalife.com/category/blog…
Thanks for watching!
All the love.
S
xo
-~-~~-~~~-~~-~-
Please watch: “COME SHOP WITH ME iN PRIMARK | AUGUST 2017″
-~-~~-~~~-~~-~-
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!











